Demet Akalın

Demet Akalın

Ünlü sanatçı Demet Akalın 23 Nisan 1972 yılında Gölcük Kocaeli’nde dünyaya gelmiştir. Barabaros Hayrettin Lisesi’nde okuyan pop müziğin yıldızı Demet Akalın, annesinin önerisi üzerine mankenlik kursuna gitme kararı almıştır. Yaşar Alptekin’in mankenlik kursunda kariyerine ilk adımını atan başarılı sanatçı, Neşe Erberk’in ajansında mankenlik hayatına başlamıştır. Dizi ve sinema filmlerinde de boy gösteren güzel sanatçı kısa süre içerisinde ülkenin bilinen isimlerinden biri haline dönüşmüştür. Kariyeri için ara vermeden çalışan Demet Akalın tüm bu yoğun programının arasında gazinolarda sahne almış ve şarkıları ile kendisine hayran kitlesi edinmeye başlamıştır. Müzik kariyerinde başarı merdivenlerini hızla tırmanmaya başlayan ünlü sanatçı Demet Akalın ilk albümünü 1996 yılında çıkarmıştır. “Sebebim” adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldığı andan itibaren Demet Akalın ismi müzik dünyasındaki yerini almış oldu. Bu albümde istediği çıkışı hemen yakalayamayan usta yorumcu yılmadan çalışmalarına devam etti ve “Aşkın Açamadığı Kapı” isimli şarkısı ile Kral Tv Video Müzik Ödüllerinde Yılın Şarkıcısı ödülünü aldı. 2004 yılında müzikseverlerle buluşan “Banane”, 2006 yılında piyasaya çıkan “Kusursuz 19” ve 2008 yılında müzik dünyasındaki yerini alan “Dans Et” gibi albümlerle pek çok başarı elde eden sanatçı, ismini Türk Pop Müziği tarihine de silinmez harflerle yazdırmış oldu. 2015 yılında çıkan “Pırlanta” albümü ise güzel ve yetenekli sanatçı Demet Akalın’ın en çok satan albümü olmuştur.


 
Liste başı olan birçok şarkıya imzasını atan Demet Akalın, sahne performansı ve yorumuyla geniş bir hayran kitlesine kavuşmuştur. Şarkıları dillerden düşmeyen başarılı sanatçı Türk Pop Müziği’nin önde gelen isimlerinden birisidir. Dört defa “Kral Türkiye Müzik Ödülü” ve iki seferde “Altın Kelebek Ödülü” alan sanatçının ödülleri saymakla bitmemektedir. Pop Müziğe hareket ve renk katan başarılı yorumcu yaptığı şarkılarla çok büyük kitleleri coşturmaktadır. Albümlerine gösterdiği özen ve titiz çalışması Demet Akalın’ın şarkılarının çok kaliteli olmasının en büyük nedenlerindendir.  Usta yorumu ile harmanlanan bu şarkılar liste başı olmakta ve on binlerce müziksever tarafından ezberlenmektedir.  Müzik dünyasının olmazsa olmazlarından biri haline gelen yetenekli sanatçının çok başarılı bir müzik kariyeri bulunmaktadır. Şarkıları ve kendine has tarzıyla beğeni toplamayı sürdüren Demet Akalın, en iyi pop müzik sanatçılarından biri olarak gösterilmektedir.

 

Demet Akalın Stüdyo Albümleri              

 

 • Sebebim
 • Unuttum
 • Banane
 • Kusursuz 19
 • Dans Et
 • Zirve
 • Giderli 16
 • Rekor
 • Pırlanta
 • Altın Kafes

 

Demet Akalın Maxi Single’ları   

 

 • Yalan Sevdan
 • Aşk

 

Demet Akalın Video Klipleri       

 

Sebebim · Asla Affedilmez – Sakın Vazgeçme – Senin Anan Güzel mi? –  Unuttum – Gazete”Allahından Bul – Bittim – Aşkın Açamadığı Kapı – Banane – Vuracak – Bir Anda Sevmiştim – Tamamdır – Pembe Dizi – Adam Gibi – Afedersin – Herkes Hakettiği Gibi Yaşıyor – Mantık Evliliği – Alçak – Seven Kızın Romanı – Tatil – “Mucize – Bebek – Gururum – Dans Et – Toz Pembe – Tecrübe – Evli, Mutlu, Çocuklu – Çanta – Bozuyorum Yeminimi – Umutsuz Vaka – Olacak Olacak – Aşk – Sabıka – Bende Özledim – Deliyim – Rota – Yılan – Türkan – Giderli Şarkılar – Yıkıl Karşımdan – Kalbimdeki İmza – Sepet – Nasip Değilmiş – Felaket – İlahi Adalet – Rekor – Koltuk – Nefsi Müdafaa – Yeminim Var – İntikam – Yalnız Ordusu – Vazgeçilmezim – Ders Olsun – Gölge – Çalkala – Beş Yıl – Pırlanta – Şerefime Namusuma

Sanatçıya Ait Eserler